تنظیم دادخواست شکواییه

اگر مشکل فرد با شخص دیگری به دادگاه و مراجع قانونی کشیده شود برای اینکه بتواند سریعتر به نتیجه برسد باید شکواییه تنظیم کند. تنظیم دادخواست شکواییه این ویژگی را در اختیار فرد قرار میدهد تا بتواند با استدلال های قانع کننده در دادگاه حاضر شود و نتیجه بهتری بگیرد. در تنظیم دادخواست شکواییه نکاتی وجود دارد که به برخی از  آنها اشاره خواهیم کرد.

یکی از نکات بسیار مهم در تنظیم دادخواست شکواییه اهلیت میباشد. این بدین معناست که فرد باید از سن قانونی تنظیم دادخواست حقوقی برخوردار باشد. در واقع منظور از اهلیت در قوانین جمهوری اسلامی ایران همان سن فرد شاکی میباشد. سن فرد در مرد و یا زن بودن متفاوت است. در مردان سن باید ۱۵ سال باشد و در خانم ها سن نباید کمتر از ۹ سال باشد. اگر آقا و یا خانمی که قصد شکاست دارند شرایط سنی یاد شده را داشته باشند میتوانند نسبت به تنظیم دادخواست حقوقی اقدام کنند.

در تنظیم دادخواست شکواییه فرد میتواند به صورت یک طرفه نیز اقدام به شکایت کند. به طور مثال ممکن است فرد مورد توهین و افترا قرار گرفته باشد که بر این اساس دادگاه این امکان را ایجاد خواهد کرد که بلافاصله روند تحقیقات و پیگیری شروع شود.

مواردی در تنظیم دادخواست شکواییه وجود دارد که جرایم نسبت به ضابطین دادگستری انجام میشود. این نوع جرائم از جمله جرائم عمومی و غیر قابل گذشت هستند. در اینجا منظور از ضابطین دادگستری همان ماموران نیروی انتظامی و یا در برخی موارد سپاه پاسداران و بسیج میباشد.

اظهار و اقرار متهم و همچنین جرائم مشهود از دیگر نکات مهم در تنظیم دادخواست حقوقی میباشد.  تنظیم دادخواست شکواییه مراحلی دارد که باید طی شود. شکواییه میتواند در یک کاغذ معمولی نوشته شود و مشکلی در انتخاب نوع کاغذ وجود ندارد. نوشتن متن شکواییه نیز میتواند توسط خود فرد صورت گیرد ولی بسیاری از شاکیان وجود دارند که اطلاعاتی از نحوه نوشتن شکواییه ندارند و نمیتوانند یک شکواییه مناسب و تاثیر گذار نگارش و تنظیم کنند.

اگر فرد قادر به تنظیم دادخواست شکواییه نباشد در این صورت چاره ای نمی ماند جز اینکه به موسسه های حقوقی مانند موسسه حقوقی پیمان مراجعه کند. متن شکواییه و همچنین تنظیم آن در موسسه حقوقی پیمان به نحوی انجام میشود که بیشترین و بالاترین تاثیرگذاری را داشته باشد.

نظرات
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :